City-break w Rydze – co warto zobaczyć

Ryga to kolejna stolica kraju postkomunistycznego, po takich miastach jak Budapeszt, Bukareszt i Sofia, którą odwiedziliśmy w ostatnich latach. Jest to też miasto o zdecydowanie największych różnicach społecznych, kulturowych i architektonicznych, jakie do tej pory widzieliśmy. Nowoczesne budynki w centrum kontrastują z drewnianymi chatami na położonym tuż obok moskiewskim przedmieściu, asortyment luksusowych butików na starym mieście mocno odbiega od towarów sprzedawanych w centralnej hali targowej tuż obok głównego dworca, a młode pokolenie Łotwy spożywa w modnych klubach nocnych zupełnie inne trunki niż to starsze w popularnych w Rydze kafejnicach. Wbrew swojej nazwie, kafejnice to nie miejsca, gdzie przychodzi się pić kawę, ale po kolei.

Zwiedzanie Rygi

Kwestię zwiedzania łotewskiej stolicy rozpoczniemy od dwóch kwestii. Po pierwsze, jeśli to możliwe to nie popełniajcie naszego błędu i nie jeździe do Rygi zimą. My byliśmy tam w połowie lutego i było ekstremalnie zimno. Znacznie lepiej wybrać się tam wiosną, latem lub ewentualnie jesienią. Po drugie, jeżeli należycie do tej grupy turystów, która lubi każde muzeum, kościół i zabytek obejrzeć z wewnątrz to przygotujcie się na spore wydatki. We prawie wszystkich miejscach, które odwiedziliśmy wymagano od nas zakupu biletów, które dochodziły czasami jak w przypadku ryskiej katedry do 10 euro. To zdecydowanie za dużo!
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od moskiewskiego przedmieścia, gdzie mieścił się nasz hotel. Jest to dzielnica Rygi położona w centrum miasta, patrząc od strony starego miasta – tuż za dworcem kolejowym. Jej najbardziej okazałą atrakcją jest Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, przypominający warszawski Pałac Kultury i Nauki. Mimo że jest znacznie niższy i mniejszy u podstawie to zdecydowanie nie pasuję do moskiewskiego przedmieścia, na którym dominuje stara, często drewniana zabudowa.

Moskiewskie Przedmieście oraz Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy

Moskiewskie Przedmieście oraz Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy

Nieco dalej od wieżowca znajdują się centralne hale targowe – są to cztery byłe hangary lotnicze, w których aktualnie odbywa się handel (w lutym 2018, kiedy odwiedzaliśmy miasto jedna z hal była w remoncie). To miejsce chyba najbardziej przypadło nam do gustu spośród wszystkich atrakcji Rygi. Pieczywa, sery, wędliny, warzywa i przede wszystkim ryby – wszystko to znajdziecie w tym jednym miejscu. Hala rybna to chyba największy targ ryby jaki gdziekolwiek widzieliśmy. W hali warzywnej unosi się natomiast niesamowity zapach kiszonek – zupełnie jak kiedyś u nas, dawniej, w epoce przeddyskontowej. Musicie to zobaczyć, poczuć i spróbować.

Hale targowe

Hale targowe

Po wizycie w hali udajemy się w kierunku starego miasta, ale jego zabytki zostawiamy na koniec. W końcu dochodzimy do Pomnika Wolności – symbolu niepodległości Łotwy, zbudowanego tuż przed wybuchem XX wojny światowej. Idąc dalej tą samą ulicą trafiamy do Sobóru Narodzenia Pańskiego, czyli katedry Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej – jedynego znanego, ryskiego kościoła, do którego będziecie mogli wejść za darmo.
Po tej wizycie możemy już wrócić na stare miasto, gdzie wszystkie zabytki są już bardzo blisko siebie: Muzeum Okupacji, Dom Bractwa Czarnogłowych, Kościół świętego Piotra, ratusz oraz ryska katedra.

Dom Bractwa Czarnogłowych

Dom Bractwa Czarnogłowych

Ostatnim punktem naszego zwiedzania był natomiast ryski zamek, stanowiący aktualnie siedzibę rezydenta Łotwy. Nie udało nam się zobaczyć go od wewnątrz, jednak zapewniamy Was, że z zewnątrz wygląda bardzo pospolicie i nie wygląda na XVI wieczny zabytek (istniejący tu wcześniej zamek, zbudowany w XIV wieku został zniszczony).

Ceny

Tak jak wszystko inne na Łotwie także ceny są bardzo zróżnicowane. Obiad w dobrej restauracji na starymi mieście kosztuje przynajmniej 15 euro, natomiast w kafejnicy można się najeść już za około 3 euro. Piwo w modnym klubie nocnym lub popularnym pubie to wydatek 4,5 euro, podczas gdy shot w kafejnicy to koszt jedynie 1 euro.
Zdecydowanie tanie są noclegi – dwuosobowy pokój w hotelu w centrum można znaleźć już za równowartość 100 zł.

Transport w Rydze

Zwiedzanie Rygi nie wymaga poruszania się transportem publicznym. Wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje są dostępne w promieniu kilkuset metrów od starego miasta. Z lotniska do centrum dojedziecie natomiast autobusami 22 lub 222. Koszt biletu z lotniska do centrum to 1,15 euro (zakup w automacie na przystanku) lub 2 euro jeżeli kupujecie u kierowcy.

Co warto zjeść

Łotewska kuchnia nie jest bardzo oryginalna i niezbyt mocno różni się od naszej. Z tego względu podczas tego wyjazdu odpuściliśmy sobie restauracje i stołowaliśmy się głównie w niewielkich barach tzw. kafenicach. Wbrew temu co mówi nazwa większość ludzi nie przychodzi tam wcale na kawę. Przedstawiciele starszego pokolenia przychodzą tam głównie na szybkiego shota lub drinka. W lokalach tego typu zawsze można też coś zjeść. Czasami są to zwykłe kanapki na „zagrychę”, ale najczęściej można w nich kupić całe dania, które można spożyć na zimno lub na ciepło – po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej.

Typowy posiłek w ryskiej kafejnicy

Typowy „posiłek” w ryskiej kafejnicy;-)

Kafejnice to obowiązkowy punkt wyjazdu do Rygi – znacznie bardziej interesujący od znajdujących się tam zabytków. Nam najbardziej do gustu przypadła kafejnica „Kafejnica” znajdująca się w centralnej hali targowej. Szczególnie polecamy tam kotlet ryski, wyglądający jak typowy polski kotlet mielony, jednak w składzie mający także słoninę, dzięki której kotlet jest tłusty i soczysty – pychota. No i cena – za dwie porcje z ziemniakami i surówką zapłaciliśmy 4,80 euro czyli około 20 zł.

Obiady w ryskiej kafejnicy

Obiady w ryskiej kafejnicy

Tradycyjnym łotewskim deserem jest ponoć tzw. „rupjmaizes kartojums” – pytaliśmy o niego w wielu miejscach, jednak żadna z osób nie była nam w stanie powiedzieć gdzie można go nabyć. Skosztowaliśmy natomiast innego typowego w Rydze deseru „saldais” będącego rozwodnionym kisielem ze śmietaną – nie polecamy.

Koszt weekendowego wyjazdu dla dwóch osób

Bilet lotniczy liniami Ryanair z Berlina do Rygi – 150 zł za osobę (rezerwacja dokonana około 3 miesiące przez wylotem)
Pokój dwuosobowy ze śniadaniem w trzygwiazdkowym hotelu Hanza blisko centrum – 248 zł za dwie noce tj. 124 zł za osobę.
Dojazd samochodem ze Szczecina na lotnisko Schonefeld (bezpłatny parking P+R SBahn Altglienicke) – 50 zł za osobę.
Dojazd autobusem linii 22 z lotniska w Rydze do centrum miasta – 3 euro tj. około 14 zł za osobę za dwa bilety na podróż w obie strony.
Łączny koszt za osobę to 338 zł.

Komentarze