Zwiedzanie Sofii w 24 godziny

Planując nasz zimowy wyjazd do stolicy Bułgarii, Sofii, od początku wiedzieliśmy, że nie jest to topowe europejskie miasto na typowy city break – z mnóstwem atrakcji, zabytków, muzeów czy galerii. Mimo to Sofię warto odwiedzić – chociażby ze względu na wyśmienite jedzenie (jak zresztą wszędzie w tej części Europy) oraz ze względu na to, że taki wyjazd z pewnością nie nadszarpnie Waszego budżetu.

Pomnik Świętej Zofii w Sofii

Pomnik Świętej Zofii w Sofii

Metro i hotel w Sofii

Z lotniska do centrum Sofii najłatwiej dojechać bezpośrednio metrem. Poruszając się jednak po mieście tym środkiem transportu trzeba mocno uważać. System metra w Sofii jest bowiem najbardziej nietypowy spośród tych z jakim mieliśmy do tej pory do czynienia.

Schemat sieci metra w Sofii

Schemat sieci metra w Sofii

Kształt głównej linii metra (nr 2) przypomina bowiem grecką literę „alfa”, czyli pętelkę – oznacza to, że linia na jednej ze stacji w samym centrum (Serdika) przecina się sama ze sobą! Druga z linii (wspomagająca, nr 1) biegnie natomiast częściowo śladem linii głównej lecz posiada krótką odnogę w kierunku biznesowej dzielnicy Sofii. Dla osób spoza miasta może to być mocno mylące.

Góra Witosza w Sofii - widok z Hotelu Rila

Góra Witosza w Sofii – widok z Hotelu Rila

Zatrzymaliśmy się w trzygwiazdkowym hotelu Rila. Wszystkie główne atrakcje Sofii mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Sam hotel był dość stary, bardzo mocno przypominał poprzednią epokę, ale posiadał ciekawy klimat, który przypadł nam do gustu. Widać, że jego właściciel stara się systematycznie podnosić jego standard, jednak z naszych obserwacji wynika, że prawdopodobnie z powodu braku wystarczających funduszy nie jest możliwe całkowite odnowienie hotelu w niedalekiej perspektywie czasu. Recepcja hotelu jest bardzo nowoczesna i świeżo odremontowana, pokoje wyposażone są w duże płaskie telewizory oraz klimatyzatory. Z drugiej strony, łazienki czy hotelowe korytarze oraz wiele innych elementów wyposażenia budynku są jakby żywcem wyjęte z epoki Todora Żiwkowa:) Mimo wszystko polecamy – takich hoteli zostało już niewiele.
Warto też wspomnieć, że z górnych pięter hotelu roztacza się wspaniały widok na Górę Witosza.

Co warto zobaczyć

Zabytki w Sofii to przede wszystkim kościoły różnych wyznań. Zwiedzając je można przekonać się o różnorodności tego miejsca. Wstęp do wszystkich kościołów w Sofii jest bezpłatny, co jest już niestety ewenementem w skali Europy.

Idąc od strony hotelu w kierunku stacji metra Serdika napotykamy na cerkiew Sweta Nedelja, będącą obecnie Katedrą Biskupią. Tuż obok znajduje się Hotel Sofia Balkan, na którego dziedzińcu znajduje się niewielka Cerkiew Świętego Jerzego.

Cerkiew Sweta Nedelja - Sofia

Cerkiew Sweta Nedelja – Sofia

Skrzyżowanie, na którym znajduje się wspomniana wcześniej stacja Serdika to główny punkt orientacyjny stanowiący centrum miasta. Znajduje się na niej pomnik patronki miasta, Świętej Zofii. Na marginesie warto wspomnieć, że jeszcze w 2000 r. w tym samym miejscu stał pomnik Lenina. Poniżej poziomu wspomnianego skrzyżowania (w podziemiach) natrafiamy natomiast na starożytne wykopaliska archeologiczne pochodzące z czasów Imperium Rzymskiego.

Serdika - runiny

Serdika – wykopaliska

Przechodząc przez wykopaliska Serdiki dochodzimy do meczetu Banya Bashi. Kiedy tam dotarliśmy akurat trwały modlitwy, ale po odczekaniu kwadransa, także ten meczet mogliśmy zwiedzić od wewnątrz.

Meczet Banya Bashi

Meczet Banya Bashi

Po drugiej stronie ulicy (na przeciwko meczetu) znajduje się centralna hala targowa. Kupicie na niej w bardzo atrakcyjnych cenach zarówno lokalne produkty spożywcze (polecamy lokalne sery) oraz pamiątki.

Centralna Hala Targowa

Centralna Hala Targowa

Za halą znajduje się Synagoga. Próbowaliśmy się do niej dostać dwukrotnie – w sobotę i niedzielę. Mimo, że przychodziliśmy tam w godzinach otwarcia (zgodnie z informacją umieszczoną przed budynkiem) to niestety za każdym razem była zamknięta.
Ostatnim miejscem, które warto zobaczyć to kolejna prawosławna świątynia – Sobór Świętego Aleksandra Newskiego. Znajduje się on nieco dalej od centrum, ale i tak bez problemu dotrzecie tam pieszo po krótkim spacerze.

Jedzenie w Sofii

O tym co warto zjeść w danym mieście lubimy pisać najbardziej. W Sofii polecimy Wam pięć miejsc – tak aby każdy znalazł coś dla siebie.
Zacznijmy od poranka. Zapomnijcie o śniadaniu w hotelu – nie tym razem. Na tę porę dnia polecamy Wam Sofijską Banicę – tak nazywa się lokal i tak nazywa się tradycyjna bułgarska potrawa śniadaniowa, będąca pieczonym plackiem z białym serem. Tradycyjny malutki lokal serwujący ten lokalny przysmak znajdziecie na ulicy Graf Ignatiev 7A, 3 minuty spacerem od hotelu Rila. Do popicie zamówcie jogurt naturalny.

Sofijska Banica - miejsce na tradycyjne bułgarskie śniadanie

Sofijska Banica – miejsce na tradycyjne bułgarskie śniadanie

Na drugą część dnia polecamy Wam z kolei malutką pizzerię na rogu ulicy Alabin i bulwaru Vitosha. Za równowartość czterech złotych otrzymacie solidny kawałek pysznej pizzy na grubym cieście.

Mała pizzeria na skrzyżowaniu ulicy Alabin i bulwaru Vitosha

Mała pizzeria na skrzyżowaniu ulicy Alabin i bulwaru Vitosha

Alternatywnie możecie przekąsić coś w centralnej hali targowej – także tam trafiliśmy na małą pizzerię, w której serwują świeżą pizzę, która w przeliczeniu kosztowała mniej niż 10 złotych. Co prawda, nie była tak dobra jak ta, którą jedliśmy na rogu ulicy Alabin i bulwaru Vitosha, ale pozwala niskim kosztem zaspokoić głód.
Trzecia z naszych propozycji to coś dla miłośników deserów – kawiarnia na placu Serdika, tuż obok pomnika świętej Zofii. Znajdziecie tam pyszne torty i desery w dość dobrych cenach. Jeżeli nie przepadacie za słodyczami lub jesteście na diecie to zawsze możecie zatrzymać się tu choćby na kawę. Z górnego piętra kawiarni można podziwiać panoramę Serdiki.
Ostatnia z naszych propozycji gastronomicznych to już wisienka na torcie. Na kolację polecamy Wam restaurację Hadjidraganov’s Houses na ulicy Kozloduy 75. Skosztujecie tam doskonałych, tradycyjnych przysmaków bułgarskiej kuchni, a przede wszystkim serów i dań z grilla. A wszystko w folklorowym klimacie i ludowej bułgarskiej muzyce na żywo (tylko w weekendy).

Pomysł na pyszną kolację Hadjidraganov's Houses w stolicy Bułgarii

Pomysł na pyszną kolację Hadjidraganov’s Houses w stolicy Bułgarii

Więcej nie zdradzamy, żeby nie psuć niespodzianek. Z centrum możecie dojechać tam tramwajem. Jeżeli wybieracie się tam w weekendowy wieczór to najlepiej dokonajcie rezerwacji na stronie http://www.kashtite.com, bo pomimo tego, że lokal jest spory to ciężko tam o wolne miejsce. Ceny są tutaj wyższe niż w większości miejsce w Sofii – za dwie przystawki, dwa dania główne, wody, dwie lampki wina domowego oraz dwa piwa zapłaciliśmy odpowiednik 130 zł.

Koszt weekendowego wyjazdu dla dwóch osób

Bilet lotniczy liniami Ryanair z Berlina do Sofii – 110 zł za osobę (rezerwacja dokonana około 2 miesiące przez wylotem – wyloty w styczniu są zawsze najtańsze w całym roku)
Pokój dwuosobowy w trzygwiazdkowym hotelu Rila w samym centrum – 346 zł za dwie noce tj. 173 zł za osobę.
Dojazd busem ze Szczecina na lotnisko Schonefeld – 19 zł za osobę w obie strony (bilety kupiony w ramach promocji „black friday”).
Dojazd metrem z lotniska w Sofii do centrum miasta – około 7 zł za osobę na podróż w obie strony.
Łączny koszt za osobę to 309 zł.

Komentarze