Weekend w Genewie – coroczny festiwal Fete de l’Escalade

Drugie co do wielkości miasto Szwajcarii odwiedziliśmy w grudniu – akurat trafiliśmy na coroczny festiwal Fete de l’Escalade upamiętniający obronę Genewy przed atakiem wojsk Sabaudii, która miała miejsce na początku XVII wieku.

Jezioro Genewskie

Jezioro Genewskie

Sam wyjazd, podobnie jak i to, że trafiliśmy na wspomniany festiwal był dość przypadkowy. Weekendowa eskapada do Szwajcarii związana była z promocją linii easyJet – za bilety dla dwóch osób w dwie strony z Berlina zapłaciliśmy równo 299 zł. W sumie spędziliśmy tu tylko jedną noc – przylecieliśmy w sobotę rano, a odlecieliśmy w niedzielę wieczorem. Jeżeli chcecie tylko trochę poznać miasto i nie nastawiacie się na zwiedzanie takich obiektów jak CERN, czy Pałac Narodów ONZ to taki czas spokojnie wystarczy.

Miasto luksusu

Żadne inne miasto jakie wcześniej odwiedziliśmy nie przytłoczyło nas luksusem tak jak Genewa. Paryż czy Londyn mogły się schować. Każda uliczka w centrum to w zasadzie pasaż z luksusowymi butikami, z których większości marek nawet nie znaliśmy. Całe to bogactwo idzie niestety w parze z cenami jakie spotyka się w restauracjach i hotelach – Genewa to jedno z najdroższych europejskich miast.

Delikatesy w Genewie

Delikatesy w Genewie

Spacerując ulicami w centrum natrafiliśmy m.in. na mały sklepik spożywczy – taka Żabka, tylko że dla ludzi bardzo bogatych;-) Na wystawie delikatesów znajdował się m.in. korpus z koguta w cenie 79 CHF za kilogram (około 300 zł), czy białe trufle w cenie 5000 CHF za kilogram (około 20000 zł).

Serowe fondue

To czego nie mogliśmy sobie odmówić podczas wizyty w Genewie to oczywiście serowe fondue. Podobno najlepsze podawane jest w knajpce Buvette des Bains na molo przy Jeziorze Genewskim. Zdecydowanie się nie zawiedliśmy i od tamtego czasu pokochaliśmy fondue. Jeżeli udajecie się tam w weekend wieczorem ważne jest żebyście wykonali telefoniczą rezerwację na określoną godzinę – inaczej nie macie co liczyć na miejsce. Przychodzi tam zarówno wiele turystów, jak i miejscowych. Numer telefonu znajdziecie na ich stronie internetowej http://www.buvettedesbains.ch. Niestety obsługa nie mówi zbyt dobrze po angielsku, ale jakoś udało nam się zrobić rezerwację. My na dwóch wzięliśmy jedną porcję i zdecydowanie się nią najedliśmy. Ceny jak na Genewę też są do przeżycia – za dużą porcję fondue oraz dwa małe piwa zaplaciliśmy około 30 CHF, czyli nieco ponad 100 zł.

Fondue serowe w Buvette des Bains

Fondue serowe w Buvette des Bains

Fete de l’Escalade

Festiwal odbywa się co roku w weekend najbliższy dniu 12 grudnia. Upamiętnia on wydarzenie do jakiego doszło w nocy z 11 na 12 grudnia 1602 roku, kiedy to mieszkańcy Genewy odparli atak wojsk Karola Emanuela I Wielkiego, księcia Saubadii.

Parada podczas L'Escalade

Parada podczas L’Escalade

Przez dwa dni (w sobotę oraz niedzielę) w mieście odbywa się wiele imprez i rekonstrukcji wydarzeń historycznych z tamtych czasów. Ich zwieńczenie, w niedzielny wieczór, stanowi przechodząca przez miasto parada setek, jeśli nie tysięcy osób, odzianych w tradycyjne lokalne stroje z XVII wieku.

Pochód L'Escalade

Pochód L’Escalade

Pochód L'Escalade

Pochód L’Escalade

Wszystkie osoby podzielone są na zespoły reprezentujące różne grupy społeczne jakie zamieszkiwały miasto w tamtym okresie – żołnierze, gospodynie domowe, dzieci, uczeni, kupcy itd. Wszyscy maszerują uliczkami starego miasta trzymając pochodnie, a wokół nich gromadzą się turyści wykonujący zdjęcia. My nie wykonaliśmy ich dużo – wolimy cieszyć się chwilą i obserwować to czego fotografie nie są w stanie oddać.

Co warto zobaczyć

Samo miasto nie oferuje dużej ilości atrakcji. Większość znajduje się w samym centrum w odległości nie większej niż 5-minutowy spacer od Jeziora Genewskiego. Podstawa to oczywiście samo jezioro i fontanna znajdująca się 200 metrów od jego brzegów. Inne interesujące atrakcje to Pałac Narodów (europejska siedziba ONZ) oraz ośrodek CERN, w którym znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów. Do obu tych miejsc dojedziecie z centrum tramwajem w czasie nie dłuższym niż około 20 minut. Niestety obie instytucje były zamknięte dla zwiedzających w ciągu tygodnia i mogliśmy je podziwiać jedynie z zewnątrz.

Porady

Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób wybierających się do Genewy.

Turyści mogą korzystać z genewskiej komunikacji publicznej za darmo – jeżeli chodzi o ceny w Genewie to jedyne co nas pozytywnie zaskoczyło:) Przylatując na lotnisko możecie skorzystać z automatów, które wydają bezpłatne bilety ważne 80 minut. Po przybyciu do hotelu lub hostelu otrzymacie natomiast imienny voucher uprawniający do korzystania z wszystkich rodzajów komunikacji publicznej, ważny do dnia Waszego wymeldowania. Voucher uprawnia także do korzystania z tramwaju wodnego na Jeziorze Genewskim. Jeżeli nie otrzymacie voucheru na recepcji to powinniście się o niego upomnieć.

Jeżeli chcecie wybrać się do Genewy na Fete de l’Escalade to bilety lotnicze warto zarezerwować na przełomie września i października – powinny być wtedy najtańsze.

Koszt weekendowego wyjazdu dla dwóch osób

Dojazd busem na lotnisko w Berlinie 2 * 38 zł = 76 zł
Przelot na trasie Berlin Schonefeld – Genewa – Berlin Schonefeld liniami EasyJet 2 * 299 zł = 598 zł
Nocleg w hotelu ibis Geneve Petit Lancy 360 zł
Komunikacja transportem publicznych – bezpłatnie
Razem: 1034 zł

Komentarze