Gran Canaria – najpiękniejsza z wysp kanaryjskich

Chyba nie mogliśmy zacząć pierwszego wpisu od innej destynacji niż Gran Canaria. Razem byliśmy tu już pięć razy, a wyspę odwiedzamy średnio w odstępach dwuletnich, choć w 2017 byliśmy tam dwukrotnie (2011, 2013, 2015, 2017 – styczeń i wrzesień).

Gran Canaria Pico de las Nieves

Gran Canaria Pico de las Nieves – na pierwszym planie widoczny szczyt Roque Nublo, a na horyzoncie Teneryfa

Klimat

Co w Gran Canarii jest tak wyjątkowego? Przede wszystkim klimat (i to nie tylko ten atmosferyczny). Jest to najcieplejsza z wysp kanaryjskich. Wahania temperatur zarówno w stosunku dzień-noc, jak i lato-zima są bardzo małe. Najwyższa temperatura jest tu w okolicy sierpnia i w dzień rzadko przekracza 30 stopni. Z kolei w styczniu, kiedy jest najchłodniej nie spada poniżej 20 stopni, więc kiedy u nas za oknami ponuro i smutno, tutaj można cieszyć się z pełni lata. Wszystko dzięki oceanowi, który latem ochładza wyspę, a zimą ją ociepla. Trzeba jednak przyznać, że noce styczniowe bywały dość chłodne i wychodząc z hotelu trzeba było ubierać bluzę z długim rękawem. Z tego względu chyba nie wrócimy tu więcej w tych najchłodniejszych miesiącach, jednak z drugiej strony w styczniu bilety lotnicze są tu najtańsze. Za bilet Ryanair w dwie strony z Berlina Schonefeld do Las Palmas zapłaciliśmy po 352 zł. A więc, coś za coś.

Ceny

Drugi powód, dla którego warto odwiedzić Gran Canarię to wyjątkowo atrakcyjne ceny. Naszym zdaniem wszystkie wyspy kanaryjskie oferują najlepszą w Europie ofertę w relacji jakość do ceny. Pod względem przeciętnej jakości usług, noclegów, rozrywek biją na głowę takie kraje jak Grecja, czy Chorwacja, a z drugiej strony nie przytłaczają cenami tak jak Włochy, hiszpańskie Baleary, czy greckie Mykonos. Za piwo w pubie zapłacicie tu 3-4 euro, w klubie nocnym 5-6 euro. Na Majorce trzeba się liczyć z cenami dwukrotnie wyższymi. Taniej wychodzi tu także wypożyczenie samochodu, paliwo, taksówki, kosmetyki, papierosy i wiele innych produktów. Wszystko dzięki preferencyjnym stawkom podatkowym oraz strefom bezcłowym, które obejmują cały archipelag wysp.

Miejscowości

Jak w przypadku każdej destynacji przed wyborem miejscowości oraz hotelu, w której chcecie spędzić wakacje warto zastanowić się czego oczekujecie od swojego pobytu. Zdecydowana większość hoteli znajduje się w stolicy wyspy Las Palmas oraz w kurortach na południowym wybrzeżu – najsłynniejsze z nich to aglomeracja Maspalomas-Playa del Ingles-San Agustin, Puerto Rico oraz Puerto de Mogan.
W Las Palmas znajduje się wiele hoteli, w tym chyba najsłynniejszy na całej wyspie XIX wieczny Hotel Santa Catalina. Miasto nie jest jednak na tyle atrakcyjne (również pod względem pochmurnej z reguły pogody), aby spędzać w nim więcej niż 1-2 dni, więc jeżeli planujecie dłuższy urlop zdecydowanie polecamy kurorty na południu wyspy.
Osobom szukającym spokoju oraz wyjeżdżającymi z małymi dziećmi polecamy miejscowość Puerto De Mogan. Znajduje się tam duży port jachtowy oraz rybacki. Podobno w Puerto de Mogan znajdują się także najlepsze na wyspie restauracje rybne. Próbowaliśmy i potwierdzamy, że bardzo nam smakowało. Miasteczko jest bardzo kameralne. Na próżno szukać tu otwartych przez całą noc pubów i klubów nocnych.

Gran Canaria Puerto de Mogan

Gran Canaria – Puerto de Mogan

Pozostałym polecamy z kolei aglomerację Maspalomas-Playa del Ingles-San Agustin. Są to w zasadzie trzy miejscowości połączone ze sobą zwartą zabudową. Aglomeracja położona jest w bardzo dobrej lokalizacji – około 30 minut autostradą GC-1 od lotniska, na przecięciu z drogą GC-60, prowadzącą do centrum wyspy, co stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania. Na wyjazdy rodzinne najlepsza wydaje się miejscowość San Agustin, gdzie znajduje się wiele hoteli z licznymi atrakcjami zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców. Niektóre z nich oferują nawet polski program animacji.
Dla osób szukających nocnych wrażeń i atrakcji zdecydowanie polecamy natomiast Playa del Ingles. Miasteczko jest mekką dla wszystkich młodych ludzi – zarówno gejów jak i hetero. Znajduje się tam cała masa klubów nocnych, pubów, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Życie nocne osób hetero koncentruje się w okolicach centrum handlowego Kasbah (tuż obok niego znajduje się słynny klub Pacha Gran Canaria), podczas gdy większość branżowych osób bawi się w okolicach centrum Yumbo.

Więcej o hotelach w Playa del Ingles napisaliśmy w osobnym artykule Hotele w Playa del Ingles na Gran Canarii.

Więcej na temat Yumbo napisaliśmy w osobnym artykule Playa del Ingles – największy gejowski kurort na świecie.

Zwiedzanie

O zwiedzaniu Gran Canarii można by napisać nie jeden, ale kilka artykułów. Zdecydowaliśmy, że w tym miejscu opiszemy tylko skrótowo kilka najważniejszych naszym zdaniem miejsc, a z czasem będziemy dodawać kolejne. Poniżej lista absolutnych must-see na Gran Canarii:

  • Pico de la Nieves – najwyższy szczyt Gran Canarii, obok niego znajduje się punkt widokowy Mirador del Pico de los Pozos de la Nieves, z którego w bezchmurne dni można zobaczyć Teneryfę. Na sam punkt widokowy można bez problemu wjechać samochodem.
  • Roque Nublo – drugi pod względem wysokości szczyt Gran Canarii, jednak już nie tak łatwo dostępny. Aby się na niego wybrać należy zostawić samochód na parkingu wzdłuż trasy GC-600, a następnie udać się w górę szlakiem około 1 kilometra. W zależności od kondycji pokonanie trasy zajmuje od 30 do 60 minut.
Gran Canaria Las Palmas

Stolica Gran Canarii – Las Palmas

  • Las Palmas – stolica Gran Canarii. Poza starym miastem nie znajdziecie tam zbyt wiele zabytków. Polecamy przeznaczyć na zwiedzanie 1 lub maksymalnie 2 dni. Opcją wartą rozważenia jest linia autobusowa CitySightseeing – bilet 24 godzinny kosztuje około 20 euro za osobę. W określone dni tygodnia w cenie biletu można skorzystać z uczestnictwa w wycieczce po starówce z przewodnikiem (w języku angielskim).

Playa del Ingles, czyli gejowski kurort

Opisując Gran Canarię na branżowym blogu nie sposób nie wspomnieć choć w jednym akapicie Playa del Ingles. Miasteczko stanowi największy gejowski kurort wakacyjny na świecie.

Więcej na temat Playa del Ingles napiszemy wkrótce w osobnym artykule.

Playa Del Ingles Yumbo

Playa Del Ingles – Centrum Yumbo

Wyspa

Gran Canaria jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, wchodzącą w skład archipelagu wysp kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim, położoną około 200 km na zachód od wybrzeża Maroko. W przeciwieństwie do pozostałych, najbardziej znanych wysp kanaryjskich (Teneryfy, Fuertaventury i Lanzarotty), Gran Canaria ma kształt prawie idealnego koła, w którego centrum znajduje się krater wygasłego wulkanu. Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria, znajdująca się w północno-wschodniej części wyspy. Północ wyspy jest zwykle pochmurna co sprzyja rozwojowi bujnej roślinności. Nie znajdziecie tutaj kurortów z dziesiątkami lub setkami hoteli. Te znajdują się na południu wyspy, gdzie z kolei roślinność jest całkowicie wypalona przez słońce.

Porady

Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób wybierających się na wyspę.

Jeżeli chcecie wysłać pocztówki do Polski to polecamy skorzystać z usług narodowego urzędu pocztowego Correos. Ich placówki znajdują się w każdej miejscowości turystycznej. W Playa del Ingles placówkę znajdziecie na Avenidas de Tirajana 37. Nie kupujcie znaczków w kioskach hotelowych i ulicznych sklepikach. Zwykle są to znaczki małych operatorów, których jakość usług pozostawia wiele do życzenia. Nam dwukrotnie zdarzyło się, że kartki albo w ogóle nie dotarły albo dotarły ze sporym opóźnieniem.

Osobom nieposiadającym darmowego roamingu danych, a chcącym korzystać z internetu w trakcie wakacji polecamy wykupienie karty prepaid u lokalnego operatora. Z pewnością wyjdzie Wam to taniej niż korzystanie z roamingu lub wykupienie Wi-Fi w hotelu. Roaming w UE powinien zostać zniesiony w czerwcu 2017 roku, jednak nie wszyscy polscy operatorzy się do tego zastosowali.

Komentarze